Zpět na články

Co musíte splnit, pokud plánujete FVE?

Fotovoltaická elektrárna se stává stále populárnější volbou, jak snížit náklady za elektřinu. Před instalací FVE je ale potřeba splnit několik důležitých náležitostí. Co je nutné zajistit, než se rozhodnete pro vlastní fotovoltaickou elektrárnu?

 

18. 11. 2024

1. Před instalací je nezbytné mít:

- Stavební povolení

Pokud plánujete instalaci s výkonem nad 50 kWp, je nezbytné si obstarat stavební povolení. Tento požadavek se týká především komerčních budov či větších energetických projektů. Stavební úřady v takovém případě vyžadují dodat projektovou dokumentaci, technické zprávy a studie posuzující dopady stavby na okolí. 

U menších systémů do 50 kWp bývá proces jednodušší. Za dodržení technických podmínek lze fotovoltaickou elektrárnu instalovat bez stavebních povolení. Instalace fotovoltaické elektrárny ovšem v takovém případě nesmí zasahovat do stability střechy nebo změnit vnější vzhled budovy. Navíc systém nad 10 kWp určený pro komerční nebo bytové domy by měl mít svůj vlastní elektroprojekt, požárně-bezpečnostní řešení a reálné posouzení statiky střechy.

- Povolené připojení k distribuční soustavě

Abyste mohli energii nejen spotřebovávat či ukládat do baterie, ale její přebytky rovněž posílat zpět do sítě (v tomto případě se obejdete bez obchodní smlouvy, řeší se v rámci smlouvy připojení do distribuční soustavy) nebo prodávat, potřebujete mít uzavřenou Smlouvu o připojení s provozovatelem distribuční sítě (např. ČEZ, PRE nebo EG.D). K uzavření této smlouvy je potřeba předložit technickou dokumentaci FVE a informace o výkonu systému. Distributor následně vyhodnotí, zda je možné fotovoltaickou elektrárnu připojit bez ohrožení stability sítě, a stanoví podmínky připojení.

U větších instalací tento proces může vyžadovat také úpravy rozvodné sítě, proto s žádostí začněte co nejdříve, aby nedošlo k prodlevě při samotné realizaci projektu.

Smlouvu o připojení FVE do sítě (SoP) je potřeba mít odsouhlasenou vždy jako první úkon realizace. Tato smlouva určuje nejen podmínky připojení vaší FVE, ale zároveň může být spojena s nemalými náklady, které bude chtít správce distribuční soustavy uhradit.

- Požárně-bezpečnostní řešení 

U instalací s výkonem nad 10 kWp nebo v místech kde je značný pohyb osob (třeba bytový dům) nezapomeňte zajistit požárně-bezpečností opatření. Pro rodinné domy s menšími systémy do 10 kWp není tato povinnost vyžadována, nicméně je rozumné o ní uvažovat. Vhodně vypracovaným požárně-bezpečnostním řešením můžete předejít možným rizikům spojeným s provozem FVE nebo s vhodností instalace jednotlivých komponent FVE. 

2. Stav střechy

Na stav střechy berte ohled již nejlépe před samotnou instalací fotovoltaické elektrárny. Je důležité zhodnotit nosnost, sklon a orientaci. Pro instalaci fotovoltaických panelů je nutné mít střechu s dostatečnou nosností, aby unesla váhu panelů a orientovanou tak, aby maximalizovala produkci energie. Též je třeba zkontrolovat možnost elektroinstalačních rozvodů, aby se předešlo složitým stavebním úpravám.

Nejste si jisti, zda by u Vás mohla FVE být instalována?

Kontaktujte nás pro nezávaznou konzultaci ZDARMA. Naši odborníci Vám rádi poradí a pomohou.

POTŘEBUJI KONZULTACI

3. Správná specifikace FVE s odborníkem

Pro dosažení co nejvyšší účinnosti fotovoltaické elektrárny a maximální úspory na energiích je potřeba fotovoltaickou elektrárnu správně vyspecifikovat. S tím vám pomůže odborník. Systém je důležité vybrat na základě výkonu panelů a přizpůsobení technologie vašim skutečným potřebám a návykům. Odborník vám pomůže navrhnout optimální velikost systému, aby se energie produkovaná FVE co nejvíce shodovala s vaší spotřebou. 
Vždy platí, že nejefektivnější FVE je ta, kde spotřebujete vše co vyrobíte.

Neméně podstatné je zohlednit také možnosti využití vyrobené elektřiny, například pro ohřev vody či akumulaci do baterií, což pomáhá maximalizovat návratnost investice. 

4. Splnění podmínek pro poskytnutí dotace

Dotace z dotačních programů jako je například Nová zelená úsporám mohou pokrýt značnou část investičních nákladů, proto se o ně vyplatí žádat. Váš projekt ale musí splňovat stanovené požadavky jako je limitovaný výkon, efektivní využití vyrobené energie, dodržení energetického auditu budovy či technické parametry. Žadatelé tak často musí předložit projektovou dokumentaci, která zahrnuje výkresy a technické specifikace instalace.

Některé dotace také mohou podmiňovat spolupráci s odborně způsobilým dodavatelem a poskytnutí zprávy o realizaci a úsporách. Dodržení těchto podmínek zajistí, že celý proces získání dotace proběhne bez komplikací. 

5. Výběr kvalitního dodavatele

Pro spolehlivý provoz po celou dobu životnosti fotovoltaické elektrárny je velmi důležité si vybrat kvalitního dodavatele s prokazatelnými zkušenostmi a odbornými znalostmi v oblasti fotovoltaických elektráren. Je vhodné vybrat si společnost s pevnou pozicí na trhu, která je schopna poskytnout dlouhodobou podporu a servis. Při výběru zohledněte také reference od ostatních zákazníků. 

Kvalitní dodavatel by vám měl nabídnout možnost vybrat si mezi různými variantami panelů a technologií dle vašeho rozpočtu a požadavků na výkon, ale zároveň bude vždy dbát na kvalitu komponentů s certifikáty od renomovaných výrobců. Pakliže je seriózní, provede odborný návrh na míru vaší nemovitosti, zohlední veškerá specifika místa instalace a poskytne i následný záruční a pozáruční servis. V případě technických problémů by vám také měl urychleně poskytnout podporu. 

Přemýšlíte o instalaci vlastní FVE?

Ozvěte se nám. Společně pro Vás najdeme nejlepší možné řešení.

CHCI FVE